Tuesday ,18 February 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Можност за прв трофеј сезонава, Вардар против Металург во третото издание на Супер Купот
Можност за прв трофеј сезонава, Вардар против Металург во третото издание на Супер Купот

Можност за прв трофеј сезонава, Вардар против Металург во третото издание на Супер Купот

Вечерва со почеток од 20:30 часот во спортската сала во Куманово ќе се одигра ракометниот Супер Куп, во кој ќе се сретнат екипите на Вардар, како актуелен Шампион на Европа и Македонија и тимот на Металург, како актуелен освојувач на купот.

Ова ќе биде вкупно трето издание на Македонскиот Супер Куп, а Вардар ќе има можност и по трет пат да го освои трофејот. Минатата година го победивме токму тимот на Металург (33:24), додека во првото издание бевме подобри од екипата на Еурофарм Работник (30:25).

Екипата на Металург за прв пат оваа сезона не е дел од СЕХА-лигата и од стартот на сезоната се натпреварува во машката Супер лига. После две одиграни кола, металурзите имаат две победи, во дуелите со екипите на Вардар Јуниор и Металург 2. Вардар во саботата со победа ја отвори новата сезона во Лигата на Шампионите, на гостувањето кај екипата на Монпелје, додека во СЕХА-лигата одигра два натпревари, на кои оствари една победа и пораз.

Останува да видиме дали тренерот Писонеро ќе настапи со својот најсилен состав кој го има на располагање, или ќе се комбинира со тимот и ќе се чуваат силите за претстојниот меч од Лигата на Шампионите, против екипата на Порто.