Home > РК Вардар > Прв Тим > Вардарци рутинирано против Нексе за прва победа во новата година
Вардарци рутинирано против Нексе за прва победа во новата година

Вардарци со победа ја започнаа новата година, откако вечерва во С.Ц. Јане Сандански во рамки на СЕХА-лигата ја победија екипата на Нексе.

Во нападот започнавме со Дибиров, Деревен, Карачиќ, Душебаев, Марсениќ и Чупиќ, додека на голот беше Петар Ангелов. Одлично го започнавме натпреварот каде со два последователни голови на Чупиќ и еден на Дибиров поведовме со 3:0, додека првиот гол Нексе го постигнува во 5 минута. Ова водство од три гола го одржувавме до 13 минута кога со нов гол на Чупиќ поведовме со највисоки четири голови разлика (9:5). Од тој момент следи серија на противникот од три последователни голови за намалување на 9:8. Во продолженид од мечеот во игра влегоа Македа, Кањелас, Недановски и Стоилов, па токму со голот на нашиот капитен повторно се одвојуваме резултатски (12:9). Отсуството на голем број ракометари поради настапот на СП се рефлектира во нашата игра, па Нексе стигнува и до првото израмнување на мечот, кога во 26 минута израмнија на 13:13. Во последните секунди од првото полувреме со погодокот на Недановски успеваме на одмор да заминеме со минимално водство од 17:16. Петар Ангеловски имаше забележано седум одбрани.

На стартот на вториот дел следиме прво водство на Нексе кој со два гола во серија поведува со 17:18. Оваа предност ја имаа до 36 минута, кога Вардар постигна четири гола и го презеде водството (24:21).Поранешниот репрезентативец на Хрватска, Ведран Зрниќ со два погодови во серија намалува на 24:23, но тоа беше се што успеа да стори екипата на Нексе. Чупиќ денес одигра одличен натпревар, а Вардар прави серија од 5:0 и поведува со највисоки 29:23 во 47 минута. За момент противникот со голот на Вегар намали на 29:24, по што следи нова серија од 3:0 за Вардарци кои зголемуваат на убедливи на 32:24, по што беше познат победникот на овој натпревар. Последните минути беа рутина за нашиот состав, кој издвојува победа со конечни 37:29

Најефикасен беше Иван Чупиќ со 8 погодоци, додека 6 гола беа за Тимур Дибиров. Петар Ангелов одличен на голот со 14 одбрани. Во недела нов натпревар во СЕХА-лигата против екипата на Горење на гостински терен.