Wednesday ,16 January 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > (ВИДЕО) Головите на Лука Циндриќ против Србија, во изборот за најдобри потези на првиот ден на ЕП
(ВИДЕО) Головите на Лука Циндриќ против Србија, во изборот за најдобри потези на првиот ден на ЕП

(ВИДЕО) Головите на Лука Циндриќ против Србија, во изборот за најдобри потези на првиот ден на ЕП

Лука Циндриќ уште од стартот најави дека ќе биде еден од главните играчи на Хрватска на европското првенство. Тој постигна четири голови во победата против Србија (32:22) и беше трет најдобар стрелец во својата репрезентација. Червар има голема доверба во вардаровиот играч, кој е прв избор на позицијата среден бек. Лука беше прогласен за најдобар ракометар на Хрватска, а ЕХФ го прогласи и за најдобар Европски ракометар, во 2017 година.

Неговите голови против Србија беа избрани во едни од најдобрите потези на овој стартен меч од ЕП.