Saturday ,23 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > (ФОТО) Убедлива победа за вардаровите пионери на турнирот во Крагуевац
(ФОТО) Убедлива победа за вардаровите пионери на турнирот во Крагуевац

(ФОТО) Убедлива победа за вардаровите пионери на турнирот во Крагуевац

Пионерите на РК Вардар со победа го отворија турнирот во Крагуевац, откако беа подобри од екипата на Раднички.

Вардаровите пионери подобро го отворија натпреварот кога поведоа со 3:0, но следеше период во кој екипата на Раднички воспостави резултатска рамнотежа, кога намали на само еден гол разлика (4:3). Сепак момците на Петковски беа подобрата екипа на теренот, следуваа нивни минути во кои играа добро во одбраната, не му дозволија цели седум минути на противникот да постигне гол, а Вардар направи серија од 6:0 и поведе со највисоки 10:3. Како одминуваше првото полувреме се зголемуваше раликата во корист на вардарци, со нова серија на погодоци во последните пет минути од првиот дел, успеавме на полувреме да имаме високи 17:5 позитива.

82314823_2925860610760333_1357542972178038784_o 82642407_2925858620760532_8847922570117251072_o 83238343_2925859544093773_4129876080355966976_o

Серијата продолжи и во второто полувреме, кога постигнавме нови три гола и поведовме со високи 20:5, по што беше познат победникот на овој прв меч на турнирот.До крајот на дуелот, Раднички постигна само 5 голови, додека Вардар дури 14, па на крајот стигнавме и до висок триумф изразен со резултат 34:10.

Најефикасен во нашиот состав беше Мартин Тодороски кој постигна 6 голови, додека Кирил Симоновски постигна 5 голови. Во листата на стрелци се запишаа уште и Стефан Ристевски (3), Мартин Сипковски (3), Дамјан Димитриевски (3), Давид Славевски (3), Алек Алексовски (2), Андреј Петрушевски (2), Матеј Трајановски (2), Георгиј Спасовски (2), Давид Младеновски (2) и Марио Стојановски (1).

Во текот на денешниот ден ќе одиграме два натпревари, против екипите на Београд и Металопалстика, по што ќе биде познат пласманот за нашите млади надежи.