Wednesday ,24 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Баскет Кам по 4 години го остави ЖКК Вардар без Куп пехар
Баскет Кам по 4 години  го остави ЖКК Вардар без Куп пехар

Баскет Кам по 4 години го остави ЖКК Вардар без Куп пехар

Екипата на Баскет КАМ 2011 е новиот освојувач на Купот кој од оваа година го носи името на нашата кошаркарска легенда „Благоја Георгиевски Буштур“. Тимот од Македонска Каменица по 4.години е прв тим кој ја прекина доминацијата на црвено-црните во ова напреварување. Вардар беше шампион 2017, 2018 и 2019, лани не се одигра Купот поради Ковид-19 пандемијата, оваа сезона за жал испаднавме токму од шампионот во полуфиналето.

Во финалниот натпревар одигра во СРЦ „Кале“, беа многу подобра екипа од Бадел 1862. Од првата до последната минута од финалните 40. екипата од Македонска Каменица потврди дека со право важеше за фаворит и на овој финале турнир во Скопје.

БАДЕЛ 1862 – БАСКЕТ КАМ       64:81