Saturday ,04 December 2021
Последни:
Home > Uncategorized > Пред 4 години Балотели го сруши Копенхаген, Вардар славеше пред преполниот градски стадион
Пред 4 години Балотели го сруши Копенхаген, Вардар славеше пред преполниот градски стадион

Пред 4 години Балотели го сруши Копенхаген, Вардар славеше пред преполниот градски стадион

Во овој период кога се подготвуваме за првиот настап во 2.лига во историјата на мак.фудбалор, да се потсетиме на една светла епизода на ФК Вардар. На денешен ден пред точно 4 години, Вардар успеа на градскиот стадион да го победи тимот на Копенхаген.

Овој дуел беше во рамките на 3.коло од квалификациите во Лигата на Шампионите. Првиот меч се одигра во Скопје и го добија црвено-црните со резултат 1:0. Стрелец на единствениот гол за Вардар беше Балотели. Екипата таа година ја предводеше Гоце Седлоски.

13580-lsh-vardar-kopenhagen-10-vo-zhivo

На тој настапивме со следниов состав:

ВАРДАР: 90. Гачевски, 19. Хамбарџумјан, 6. Грнчаров, 21. Новак, 23. Демири, 8. Спировски, 20. Николов, 70. Фелипе, 9. Блажевски, 11. Барсегјан, 89. Балотели

РЕЗЕРВИ: 1. Алексовски, 5. Муслиу, 10. Којашевиќ, 16. Глигоров, 32. Глишиќ, 33. Исени, 77. Брдаровски

Во реваншот, Вардар не успеа да направи подвиг и беше поразен со резултат 4:1.