Friday ,22 September 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Дијана Илина продолжува во романскиот тим Дунареа Браила
Дијана Илина продолжува во  романскиот тим Дунареа Браила

Дијана Илина продолжува во романскиот тим Дунареа Браила

Довчерашната вардарка, белоруската репрезентативка Дијана Илина, од следната сезона ќе биде дел од  романскиот тим Дунареа Браила. Поради малата минутажа таа се реши да го напушти европскиот вице-првак, нашиот женски тим Вардар по крајот на сезоната.

Илина помина една сезона во нашиот тим, сепак не успеа да се наметне со своите настапи и да обезбеди место во екипата. Таа постигна само 3 голови во ЛШ, со единствениот гол против Турингер влезе во Топ-5 изборот за најубави голови на ЕХФ. Таа е  21-годишната ракометарка, која за најдобрата сениорска селекција на својата земја дебитираше  на 17 години, таа во нашите редови дојде од  Руската екипа   Астраханочка.