Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим > ЖРК Вардар јуниор со победа над Куманово ја заврши оваа сезона
ЖРК Вардар јуниор  со победа над Куманово ја заврши оваа сезона

ЖРК Вардар јуниор со победа над Куманово ја заврши оваа сезона

Девојките на Симе Симовски го одиграа последниот натпревар сезонава. Во истиот се сретнаа со претпоследната екипа во плеј-офот  Куманово. Во мечот кој требаше да биде само формалност се намачивме и победивме со  25-20. Треба да се напомене дека  гостинките допатуваа  со само 10 ракометарки на овој последен дуел.

По почетното водство мечот имаше тенденција на добиен дуел за црвено-црните, но девојките од Куманово  израмнија на 7-7. Во продолжение изненадувачки имаа водство од два гола со серија од 2-4 поведоа со  9-11, а потоа   и со 10-12.  Девојките од Јуниор  се соземаа бидејќи за нив овој меч значеше заверување на вице-шампионската титула во женска конкуренција. Правиме во финишот од првиот дел серија 3-0 и успеваме да отидеме на  полувреме со предност од 13-12. “Шокантното“ прво полувреме за младите вардарки беше минато, во вториот дел тие тргнаа фуриозно во нападот и цврсто во одбраната. Успеваме да направиме голема и клучна  серија од 8-0, по која  поведовме 21-12.  Мечот беше решен потоа одиме во продолжение и на највисоки  девет гола плус при резулат 24-15. До крајот се беше формалност, нашите девојки опуштено и славенички ги одиграа последните минути по кој мечот заврши со 25-20. Сепак најважно за младиот женски ракометен колектив  останува резулатот од натпреварот меѓу првотимките на Вардар и ЖРК Металург, меч во кој несомено избраничките на Кастратовиќ и Камара се апсолутни фаворити. По нивната повеќе од очекувана победа може и официјално да се прослави вице-шампионската титула што е најголем успех во кратката историја на ЖРК Вардар Јуниор. Прва “ударна играл“ на дуелот беше Нолеска со 10 гола, а втор стрелец беше секогаш борбената Керамитчиева со 4 погодока.

Вардар јуниор: Белмезова, Петровска, Стојановска, Ѓеорѓиевска 3, Николовска 1, Митова 3, Бојанџиска, Ладева, Нолеска 10, Велкова, Трајковска, Џини, Керамитчиева 4, Мишевска 1, Гичевска 3.