Thursday ,09 February 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > ЖРК Вардар без бодови од дуелот со Куманово
ЖРК Вардар без бодови од дуелот со Куманово

ЖРК Вардар без бодови од дуелот со Куманово

Денес, во  спортскиот центар „Јане Сандански’ се одигра натпреварот од 8.коло помеѓу ЖРК Вардар и Куманово, ова дерби го доби тимот на кумановки со 22-27.

  Дербито започна со четири гола за само две минути, ние поведовме преку Миновска и Џатевска, а ривалот изедначи (2-2). Тимовите беа резултатски блиски, по 10.минути беше 5-5, резултат кој го постави Џатевска со својот 3ти погодок до тогаш. Гостинот искористувајќи ги одбраните на екс вардарката, Грујовска поведе прв пат со два гола (5-7) во 13.минута, Царчев веднаш реагираше со тајм-аут. Тоа донесе изедначување, најпрвин од клупата влезе и одбрани пенал, Трајкоска во напад  погодивме за 7-7 по што Ристова, тренерот  на гостинот  во 16.минута која исто така лани беше во црвено-црниот тим побара “минута одмор’. Следеа 7.минути со по еден гол на двете страни (8-8) кај нас Илиќ врза неколку одбрани во тој период. Следеше пад на концентрацијата на вардаровите девојки, со серија 0-3 гостите се одлепија на 8-11 во 25.минута. На одмор заминавме со резултат 11-14.

Во вториот дел изгубивме ритам, на средината на истиот губевме со шест гола, односно со резултат 16-22. Вардарки во 53.минута намалија на половина од негативата, односно на три гола (20-23). Противникот дојде до бодовите со 22-27.

Трпевска и Џатевска имаа по 6.гола, Илиќ одбрани 8.топки, а Ѓорѓиевска 7.удари.