Home > ЖРК Вардар > Младинското женско дерби во Автокоманда, му припадна на Металург
Младинското женско дерби во Автокоманда, му припадна на Металург

Младинската екипа на ЖРК Вардар по низа победи го доживеа првиот пораз токму на дерби мечот со својот ривал ЖРК Металург . На вчерашната средба помеѓу младинките во салата во Автокоманда, подобра беше противничката екипа.

Црвено-црните одлично го започнаа овој дуел со предност од 0:2. Металург во следните минути одговара со серија од четири последователни погодоци, за водство од 4:2. До 15 минута, домаќинот одржуваше позитива од 2-3 голови. Вардарки не дозволуваат противникот да се одлепи, и го израмнуваат резултатот на 7:7. До крајот на првиот дел се игра речиси гол за гол, но Металург заминува на пауза со предност од 10:9.

Во поголемиот дел од второто полувреме гледавме израмнет натпревар, ниту една од екипите немаше поголема предност од два голови. Црвено-црните храбро се бореа на теренот за секоја топка. Клучниот момент за конечниот победник се случи, кога Металург поведе со 20:17, што на крај се покажа како пресудно.

Најефикасна во нашиот состав беше Анастасија Николова која имаше постигнато 5 гола .По 3 погодоци запишаа Ива Божиноска , Александра Вељановска и Ана Станикевска додека пак по 2 гола имаа постигнато Ангела Карчева и Стојмановска Ивана . По 1 гол имаат и ракометарките Тодоровска Анастасија и Сашка Филиповска. Јована Мицевска на својата голманска позиција блескаше во полн сјај која запиша  16 одбрани , од кои 2 беа одбранети пенали. За разлика од Вардарки , во екипата на Металург најефикасни беа Јана Калајџиева со доминантност во натпреварот (8 гола) и Јована Владева (6гола) . Иако до овој меч и двете екипи имаа ист број победи , сепак овој дуел му припадна на домаќинот кој славеше со резултат од 23:20 .