Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младинките на ЖРК Вардар и Куманово ги поделија бодовите, Седлоска “трагичар” промаши пенал за победа
Младинките на ЖРК Вардар и  Куманово ги поделија бодовите, Седлоска “трагичар” промаши пенал за победа

Младинките на ЖРК Вардар и Куманово ги поделија бодовите, Седлоска “трагичар” промаши пенал за победа

Денес во спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје младинките на Вардар во дербито од лигата ја пречекаа екипата на ЖРК Куманово. Девојките на Симовски Симе и Александар Царчев одиграа реми, 27-27 и ги поделија бодовите.

Првиот дел започна со резултатска симетрија, постојано едниот тим победуваше, а другиот изедначување. Ние успеавме да се одлепиме на плус четири, 11-7. Потоа имавме пад во играта па кумановки изедначија на 15-15, резултат со кој заминавме на одмор. Во вториот дел поведовме со три гола, 21-18,но ривалот се врати и изедначи на 23-23. Се до последната минута кога влеговме со резултат 27-27. Голема прилика за победа имаше Андреа Седлоска која за жал на 11.секунди до крајот од пенал промаши, односно шутна крај рамката на голот.

 Илиќ Андреа  имаше 8 одбрани, Седлоска погоди 7 пати, Николиќ даде 5 гола, Трпевска имаше 4 погодока.