Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Пенезиќ најдобра кај Вардарки, Радичевиќ втора на листата на најдобри стрелци
Пенезиќ најдобра кај Вардарки, Радичевиќ втора на листата на најдобри стрелци

Пенезиќ најдобра кај Вардарки, Радичевиќ втора на листата на најдобри стрелци

Вардарки во својата четврта сезона во најголемото ракометно натпреврување, станаа вицешампиони на Европа. Само еден гол, Ѓер успеа да ја освои лигата на шампионите, совладувајќи го во големото финале нашиот Вардар. Пенезиќ втора сезона по ред е најдобар стрелец на црвено-црните, додека втора на оваа листа е Јованка Радичевиќ. Воедно Пенезиќ беше најефикасен играч во лигата на шампионите, за сезоната која е пред нас.

Кој колку голови има постигнато за екипата на Вардар во лигата на шампионите:

1. Андреа Пенезиќ  98

2. Јованка Радичевиќ  69

3. Андреа Лекиќ  59

4. Александра Лакрабер  58

5. Камила Херем  39

6. Тамара Мавсар  37

7. Ања Алтхаус  34

8. Барбара Лазовиќ  32

9. Сања Дамњановиќ 28

10. Андреа Човиќ  25

11. Татјана Хмирова  20

12. Сара Ристовска  15

13. Дијана Илина  3

14. Андреа Кликовац  2.