Home > ЖРК Вардар > Пионерките на РК Вардар со победа ја завршија сезоната
Пионерките на РК Вардар со победа ја завршија сезоната

Пионерките на ракометниот клуб Вардар преводени од Драгана Ристова Пецевска со победа ја завршија сезоната. Тие на гостувањето во Штип, беа подобри од екипата на Кожувчанка со резултат 10:21.

Натпреварот беше решен уште во првото полувреме, кога домаќинот на овој меч успе успеа да постигне два гола, што е премалку за позитивен резултат. Резултатот во првите пет минути беше 2:3, за до крајот на првото полувреме Вардарки да постигнат осум голови во серија и на полувреме да се замине со резултат 2:11.

Серијата на погодоци продолжи и во второто полувреме до резултат 2:15, кога кончено Кожувчанка успева да ја затресе нашата мрежа и да на мали на 3:15. Набргу успеавме да направиме и двоцифрена предност од 9:19. Последните неколку минути беа чиста рутина и одработување на дуелот.

Вардар: Трајковска, Гроздановска 2, Арсовска, Дамјановска 3, Ивановска, Крстевска, Горгиевска 2, Донева 2, Петковска 2, Станчева, Лазаревска, Насковска 1, Костовиќ, Миновска 3, Седлоска 5, Галевска 1.