Friday ,10 July 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > По 4.коло во пионерската лига, ЖРК Вардар и Аеродром со максимални 12.бода
По 4.коло во пионерската лига, ЖРК Вардар и Аеродром со максимални 12.бода

По 4.коло во пионерската лига, ЖРК Вардар и Аеродром со максимални 12.бода

Викендов се комплетираше четвртото коло во женската пионерска група-2 каде настапува ЖРК Вардар. Девојките на Платон и Папуџиева успеаа да го задржат максималниот ефект по четири кола. Покрај нас исти број бодови, максимални 12 има и тимот на Аеродром. Другиот конкурент за врвот, екипата на Делчево има десет бода.

Вардарки имаат најдобар напад со 115 гола, или во просек речиси  29.постигнати голови по одигран дуел. Покрај најефикасен напад, ја имаме и најдобрата одбрана во лигата. Со четири кола имаме примено само 47 гола, или во просек помалку од 12 по одигран дуел. Во следното коло ние играме дерби, гостувме кај екипата на РК Делчево во еден искучително важен натпревар. Да потсетиме лани вардарки имаа од првиот меч се до финалето непрекината низа од 12 победи, оваа сезона додадоа плус четири меча. Дури 16.меча по ред во пионерската лига незнаеме за ништо друго освен за победа.

РЕЗУЛТАТИ 4КОЛО:

* РК Алушовски – РК Делчево Вардар 21:24

* РК Драчево 10 (04) 21 (10) ЖРК Куманово 10:21

*РК Аеродром – РК КЛ 7 Лазаров 22:3

* РК Ѓорче Петров – РК Велкова5  8:10

ЖРК Вардар- ЖРК Металург 26:15

ТАБЕЛА ПО 4.КОЛА!!!

ТАБЕЛА ПО 4.КОЛА!!!