Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младинките на ЖРК Вардар до врв ја „наполнија“ мрежата на Спартак
Младинките на ЖРК Вардар до врв ја „наполнија“ мрежата на Спартак

Младинките на ЖРК Вардар до врв ја „наполнија“ мрежата на Спартак

Денес во второто коло од младинската лига, ЖРК Вардар ја пречека екипата на РК Спартак од скопската населба Кисела Вода. Ние дојдовме до втора победа во оваа конкуренција на убделив начин со резултат 46-28.

dsc_1549 254580882_10220490310349972_2212965904843512419_n
На стартот поведовме со 1-0, ривалот изедначи во воведните минути тимот на Спартак успеваше да парира. Па по пет минути ракомет имаше резултатска симетрија на семафорот во Јане Сандански, беше 4-4 тоа беше последен поволен резултат за девојките од Кисела Вода. Потоа црвено-црните тргнаа во налет.

254349736_10220490309229944_7766701788790436539_n 254337525_10220490307109891_6162383761088483915_n 254265088_10220490310789983_8863948398221356272_n
Во 16.минута водевме со 14-9 со голот на Џатевска Ивана, сениорската репрезентативка одлично стрелаше по што следеше минута одмор за ривалот. Прв пат на седум плус отидовме во 26.минута кога Стојановска Сара погоди два пати и поведовме со 19-12. На одмор заминавме со комотни 23-16.

253870330_10220490310549977_1195254899823345380_n 253839771_10220490311470000_4896591783991756080_n 111111111111
Вториот дел на самиот старт најави максимална доминација на црвено-црните дами, веќе во 36.минута имавме двоцифрена предност (28-17) по ударот од дистанца на Попова Јасмина. Ристова почна по овој момент да уфрла во игра кадетки кои беа денес повикани.

253835708_10220490306229869_7353018145047211207_n 253775206_10220490307149892_819176813318210196_n
Во игра беа уфрлени кадетките: Максимовска, Велјановска, Крагељ, Стојановска, Радевска, Маринчов сите тие покажаа дека може да се смета на нив во иднина, за поздравување е потегот на стручниот штаб на црвено-црните. Победата дојде со високи и убедливи 46-28.

253641747_10220490310269970_8793721683532703485_n 253611632_10220490309309946_5154668149854902684_n 253594162_10220490312270020_8681091402470061717_n

Миновска Сара и Попова Јасмина погодија по 6.пати, само гол помалку односно 5.погодоци впиша Џатевска Ивана, додека пет девојки имаа по 4 гола и тоа: Стојановска Сара, Попова Нина, Коцева Бојана, Радевска Бојана и Васевска Златица.

253518676_10220490307789908_8320132085919311834_n 253585681_10220490306189868_7188458641644351184_n
Миа Маринчов и Тошевска Магдалена погодија по три пати, по еден гол имаа кадетките: Крагељ Мила, Коцева Борјана и Михаела Велјановска. На голот во првиот дел младинската репрезентативка Трајкоска повторно како и вчера беше одлична, во вториот дел исто така на ниво беше Вероника Ѓорѓиевска која имаше тројна одбрана во еден напад и ја дигна публиката и соиграчките на нозе.