Tuesday ,07 May 2024
Home > ЖРК Вардар > И Стружанка “падна”, ЖРК Вардар не го дава врвот
И Стружанка “падна”, ЖРК Вардар не го дава врвот

Денес, тимот на Стружанка во рамки на 2.коло од плеј-офот беше домаќин на нашиот ЖРК Вардар. Ова е наше прво гостување во 2022 година, девојките на Ристова Драгана и Царчев Александар обезбедија победа со резултат 17:25 (7:14), за зачувување на лидерската позиција на табелата.

Првиот дел од оваа средба започна со наше водство, за предност со 0:1 стрелаше Трпевска Ивона, која со ролинг се ослободи од чуварот и атрактивно погоди. Вардарки од минута во минута ја зголемуваа предноста, отидовме и на плус шест, за високи 4:10 погоди нашиот пикер, сениорската репрезентативка во нашите редови Џатевска Ивана. Следеше криза во наредните минути во нападот со серија 3:0, домаќинот ја преполови нашата предност (7:10), во тој момент нивниот налет го прекина Костовиќ со соло-продор и ефективен погодок. Ние бевме во серија од четири врзани гола па на одмор заминавме со 7:14, со атрактивниот влез на денес мотивираната Костовиќ на 20.секунди до крајот на првиот дел, таа “заби” за предност од седум гола.

fb_img_1645364723134 fb_img_1645364714857

Вториот дел од дуелот во салата „Нико Нестор“ во Струга започна со два врзани гола на вардарки, најпрвин од 30.сетина метри погоди Костовиќ, потоа Трпевска од крило за 7:16, резултат со кој најавивме дека ние ќе бидеме тимот кој ќе дојде до цел плен. Ристовски од клупата даде прилика на целиот ростер, сите девојки беа одлични во одбраната и нападот. Победата дојде со резултат 17:25 кој го постави Радевска Бојана на 5.секунди до крајот со лоб од десната крилна позиција.

При стрелеци во нашиот тим беа со по пет гола Костовиќ Ангела и капитенот Диневска, по три гола имаа десните крила: Ивона Трпевска и Бојана Радевска. Илиќ Андреа сопре 10.удари, а Трајкоска и Ѓорѓиевска имаа по 2 интервенции.