Tuesday ,07 May 2024
Home > ЖРК Вардар > Ѓорче Петров му го нанесе првиот пораз на ЖРК Вардар во плеј-офот
Ѓорче Петров му го нанесе првиот пораз на ЖРК Вардар во плеј-офот

Денес во Спортскиот центар „Јане Сандански“ пред солиден број на публика за женската сениорска лига, ЖРК Вардар во дербито од плеј-офот го пречека тимот на Ѓорче Петров-ЖРК. Ривалот успеа со пресврт да дојде до победа со резултат 23-25 (13-9).

275565914_518531903233115_1789826836516417953_n
Првиот дел започна со гол на Костовиќ и изедначување на гостите (1-1), по што со одлична одбрана на девојките и интервенции на Илиќ ние создадовме прва предност. Поведовме во 9.минута преку Галевска со 4-1, но ривалот се врати со два гола на само еден негатива (4-3), имаа и неколку пати напад за реми. Илиќ во првиот дел на нашиот гол беше одлична, во напад наградувавме со два врзани гола на Трпевска поведовме со 8-5 во 19.минута, Трпевска до тој момент имаше половина од нашите погодоци зад своето име. Симовски побара веднаш тајм-аут со цел да го сопре нашиот налет, но во тоа не успеаа, највисока предност во првиот дел имавме во 23.минута кога Дамјановска погоди за плус шест, 12-06. Се играше вистинско дерби ривалот не се предаваше, успеа да намали до одморот на четири гола, на пауза заминавме со резултат 13-09.

275587649_518531706566468_3912542983768379788_n 275615451_518531509899821_436499466843547850_n 275499151_518531423233163_4743527456715390710_n
Вториот дел го почнавме лошо, 5.минути не постигнавме погодок, па во 35.минита дојдовме на гол негатива за гостинот беше 13-12. Се бореа двата тима одлично во поле, се играше гол за гол. Со голот на Коларовска во 17.минута, екипата на Ѓорче Петров дојде до првото реми денес по она 1-1 во 2.минута, изедначувајќи на 18-18. Нашата клупа веднаш реагираше, Ристова и Царчев побараа минута одмор. Работите стануваа полоши, ние промашивме три напада по ред, во овој клучен дел од дуелот, тоа го казни Николиќ и донесе прво водство на ривалот (18-19), потоа поведоа и со 18-20. Брзо се вративме од шокот, со голот на Марија Николовска дојдовме до реми во 24.минута (20-20). Ана Марија Коларовска ни го „загорче животот“ успеа да погоди 2.пати за 20-22 и навести прв пораз за нас во плеј-офот. Првиот пораз во плеј-офот дојде со резултат 23-25.

275518226_518531419899830_1906709478622221954_n
Кај нас Трпевска Ивона со 6.гола беше прв стрелец, по три гола имаа Галевска Марија и Николовска Марија. Нашиот чувар на мрежата, Илиќ беше двоцифрена кај голманите таа имаше 12.одбрани, одлично одбрани посоебно во првиот дел од дуелот.

275487048_518531669899805_829455757640126140_n
Кај ривалот поранешните играчи на Вардар, Ана Марија Коларовска со 7 и Николиќ Милица со 4.гола беа најдобри стрелци, заедно со голманот Кицевска која влезе во игра беа едни од најзаслужните за победата.