Tuesday ,23 April 2024
Home > ЖРК Вардар > Кадетките на ЖРК Вардар без пораз на младинскиот турнир, за жал за 1.гол не се пласираа на Ф-4
Кадетките на ЖРК Вардар  без пораз  на младинскиот турнир,  за жал за 1.гол не се пласираа на Ф-4

Кадетскиот тим на ЖРК Вардар одигра реми со Металург и со 4.бода без пораз не обезбеди пласман на младинскиот Ф-4, имавме со тимот од Автокоманда исти број бодови, но тие имаа подобра гол-разлика. Честитики до девојките за феноменалниот дуел со сино белите- се беше против нив, но се вратија. Иако ова го почустуваа како неуспех треба да им биде јасно дека го постигнаа најважното- се ПОБЕДИЈА СЕБЕ СИ… на мегдан имаа- Повозрасен противник тим кој е најмалце 2.години во просек постар, со суперлигашки искуство, екипа која имаше поголем одмор помеѓу двата дуела,  тим кој има квалитени поединки, меч на кој во вториот дел ја „изгубивме“ поради повреда Стефаноска,  пет гола водство на противникот, 12.минути искучени играчи од 50.минути дел…сето тоа го совладаа и извадија големо реми…

201425724_10219736566586849_420766445292359263_n

Воедно честитики до раководството на ЖРК Вардар кое реши и им даде шанса како кадетки да играат во младинската лига, им даде прилика да играат големи мечеви, тие ја оправдаа и не беа поразени, навистина само на овој начин се напредува.

199345227_10219736566226840_4647743865643297404_n

Дуелот започна со  водство на сино-белите, на кои им го честитаме пласманот понатака и успехот на овој турнир. Тие водеа со 9-4 пред полувремето, и имаа напад. Вероника Ѓорѓиевска одбрани, надеж со гол донесе денес одличната Зорица Андовска. Вториот дел приказна за себе, влеговме храбро и покрај негативата. За жал на самиот почеток изгубивме клучен играч, кој да играше се ќе беше поинаку, Сара Стефаноска. Но  сите други кои играа треба да им се честита како ги бранеа своите црвено-црни свети бои на дресот. Направивме пресврт и поведовме со 13-16, противникот израмни и со 16-16 обезбеди пласман понатака заради подобриот скор во групата кај головите. Само еден гол на ова средба не делеше од успех, но истиот број бодови со Металург сепак е успех за значајно помлад тим, кој нема 17.месеци официјален дуел за разлика од противникот чии играчи играат во суперлигашката конкуренција.

200534821_10219736565186814_2676891091316354449_n 199957089_10219736567026860_2708324779223244903_n 199860305_10219736564986809_5546941403374747213_n

Платон и Папуџиева ги заслужуваат сите честитки каква екипа успеаа да создадат. На голот двоцифрена, Вероника Ѓорѓиевска денес покажа дека е најдобар голман од сите пристни на турнирот. Вистински џокер беше Зорица Андовска која со 5.гола беше прв стрелец и важен фактор на оваа средба. Равојска погоди 4.пати кога беше клучно, пофалби за сестрите Коцеви, капитенот Алекс, борбената Пешиќ која остави срце на терен. Големи аплаузи за сите девојки кои денес дадоа парче во овој мозаик, а не ги напоменавме: Радевска, Попова, Крагељ, Трајановска, Христоска, Ангелоска, Максимовска, Миланова и.тн