Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Гроздановска 3-ти најдобар стрелец, Трпевска дел од топ-10 листата на стрелци
Гроздановска 3-ти најдобар стрелец, Трпевска дел од топ-10 листата на стрелци

Гроздановска 3-ти најдобар стрелец, Трпевска дел од топ-10 листата на стрелци

Заврши сезоната во женската ракометна сениорска лига, познат е шампионот и остатокот од табелата. Кога сме кај стрелците во целата лига на топ-10 листата има место за две вардарки.

На позицијата број три е Ангела Гроздановска, девојката која сезоната ја одигра во Спартак и пред крајот на истата стави потпис со црвено-црните. Старо-новиот играч на Вардар има неверојатни 204.гола со кои на листата на стрелции е на одличната третта позиција.

s

На последното место во топ-10 е крилото на црвено-црните, ракометарката која за вардаровиот тим постига оваа сезона 135.погодоци, девојката која и во идната сезона ќе биде дел од нашиот тим,  Ивона Трпевска.

333333333333333333333

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ, ЖЕНСКА ЛИГА, ТОП 10

 1. Емилијана Ризоска (Феникс) 255
 2. Марија Анчева (Астибо) 229
 3. Ангела Гроздановска (Спартак) 204
 4. Магдалена Делиоска (Стружанка) 197
 5. Марија Јанкуловска (Пелистер) 195
 6. Драгица Митрова (Гевгелија) 190
 7. Елена Вучевска (Овче Поле СУ) 152
 8. Јована Кипријановска (Куманово) 142
 9. Анастасија Ѓорѓиева (Кузман Вардар) 137
 10. Ивона Трпевска (Вардар) 135