Saturday ,20 April 2024
Home > ЖРК Вардар > (ВИДЕО) Вардар демонстрираше како се игра одбрана, цели 15 минути не му дозволи на Митјиланд да постигне гол

Тимот на ЖРК Вардар успеа да се пласира на завршниот турнир во Будимпешта, откако беше подобар во двомечот од 1/4 против екипата на Митјиланд. За разлика од првиот одигран дуел на гостински терен, црвено-црните беа решени пред својата публика да одиграат подобро, што се гледа и по конечниот резултат. Избраничките на Дибирова цели 15 минути демонстрираа одлична одбрана, кога на противникот не му дозволија да постигне гол, а Вардар направи серија од 8:0. На полувреме беше 17:12, а првиот гол Митјиланд во вториот дел го постигна во 45 минута од мечот.

ЕХФ изработи видео за одличната одбрана која ја постави Вардар во вториот дел.