Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > (ФОТО) Кај дамите РК Филип Вардар, Делчево и РК Кале Вардар лидери во Јуниор лигата, табели и резултати
(ФОТО) Кај дамите РК Филип Вардар,  Делчево и РК Кале Вардар лидери во Јуниор лигата, табели и резултати

(ФОТО) Кај дамите РК Филип Вардар, Делчево и РК Кале Вардар лидери во Јуниор лигата, табели и резултати

Викендов што е зад нас се одигра 8.коло во ракометната Вардар Јуниор лигата, истото се играше во салата “Јане Сандански“. Кај највозрасните девојки во  генерацијата 2000/2001  како и кај момците истата екипата на РК Филип Вардар  се наоѓа на првото место и тоа овде со со максимален учинок. Девојките на Таневски  и Николовски викендов ја победија екипата на РК Карпош Вардар  од Куманово со резултат 22:4. Во продолжение погледнете ги сите резултати и табелата кај дамите од оваа генерација.

z1

Кај девојките во генерација 2002/2003  екипата на  РК Делчево Вардар ја задржа лидерската позиција пред  Шампион Вардар. Интересен факт е дека екипата на Шампион Вардар е првиот тим, којшто од почетокот на Вардар Јуниор лигата успеал да однесе победа  против екипата на Делчево Вардар  со резултат 10:9. Во продолжение табела и сите постигнати резултати во категоријата.

z3

Најинтересо околу врвот дамите во генерацијата 2004/2005. Екипата од Кичево тимот на РК Кале Вардар успеа да се врати на лидерската позиција, каде во претходните 5 кола беше тимот на РК  Кастратовиќ Вардар. Двата женски колектива имаат ист број на бодови, но  Кале Вардар имаше подобра гол разлика, и тоа по победата против Општина Кисела Вода Вардар 3 со 25:7.  Табелата и сите резултати може да ги погледнете во продолжение.

z5

Мечеви во малата сала при С.Ц “Јане Сандански“ има и најмладите учесници во Јуниор лигата, генерација 2006/2009, тие одиграа 9 натпревари во мини ракомет. Во оваа категорија  дечињата кои се натпреваруваат во мешани состави, момчиња и девојчиња. Во продолжение посгигнатите резултати во оваа категорија.

j6