Wednesday ,08 May 2024
Home > ЖРК Вардар > Убедлива победа за вардарки на гостувањето кај Стружанка, Андреа Илиќ блескаше на голот

Екипата на ЖРК Вардар со висока победа се враќа од гостувањето кај екипата на Стружанка, откако славеа со резултат 24:34.

Во првите пет минути од натпреварот се играше гол за гол на двете страни, а во продолжение од натпреварот двете екипи се менуваа во предност. Домашниот тим поведе со 5:4, за вардарки да направат серија од 0:3 и да поведат со 5:7, но домашниот тим во еден од момент од првиот дел имаше и водство од 12:10. Избраничките на Александар Царчев заиграа подобро во последните осум минути од првиот дел, најпрво со три гола во серија поведоа со 12:13, за на полувреме да имаат и предност од 14:17.

По само шест минути игра во вториот дел, екипата на Вардар се одлепи на највисоки седум гола разлика, резултатот на семафорот беше 16:23, па беше јасно во кој правец ќе оди натпреварот до крајот. Стружанка немаше сили за нешто повеќе, освен што намали во еден момент на 20:26, но вардарки повторно направија серија од 0:3 и имаа висока предност од 20:29. До крајот се беше рутина за нашиот состав кој славеше триумф со резултат 24:34.

Најефикасна во нашиот состав беше Сара Стефаноска со 7 голови, Бојана Диневска имаше 6, Ивона Трпевска запиша 5 голови, додека Нина Попова имаше 4 голови. На голот, одлична беше Андреа Илиќ со 20 одбрани, додека Јована Трајкоска имаше 2.

До крајот на сезоната останува да се одигра уште едно коло.