Sunday ,27 November 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > ЖРК Вардар во сабота гостува во Прилеп, Деспина прилика за нова победа
ЖРК Вардар во сабота гостува во Прилеп, Деспина прилика за нова победа

ЖРК Вардар во сабота гостува во Прилеп, Деспина прилика за нова победа

Следниот викенд на програмата е новото, 15.коло во женската ракометна сениорска Супер лига. Во ова второ коло во пролетниот дел од сезоната 2019/2020 година, црвено-црните дами ќе бидат гости во Прилеп.

ЖРК Вардар ќе гостува кај екипата на РК Деспина, натпреварот кој ќе се игра во салата „Р.Р-Ричко“ во Прилеп е закажан за 7.март (сабота). На дуелот кој започнува во 19:30 минути ќе се обидеме да дојдеме до втората победа оваа пролет во сениорската конкуренција, во првото коло дома го совладавме Спартак.

Тимот на Ристова, Црвенковска и Царчев за благ фаворит на овој натппревар. На првиот меч дојдовме до релативно лесна победа, уште на полувреме поведовме со 20-9. Во 2.полувреме ја задржавме рутината и триумфираве со високи 45-18. На таа средба Грујовска  впиша 11 одбрани, Илиќ  одбрани 9 удари, Седлоска и Миновска  дуелот го завршија со  по 8 погодока, Ѓорѓиевска испорача 7 погодока.