Friday ,17 May 2024
Home > ЖРК Вардар > Гевгелија повторно „пациент“ на ЖРК Вардар, победа со пресврт
Гевгелија повторно „пациент“ на ЖРК Вардар, победа со пресврт

Денес во салата „26 април“ во Гевгелија тимот на ЖРК Вардар гостуваше кај истоимената екипа од тој град. Онака како што очекувавме ја оправдавме фаворитската улога и дојдовме до победа. Девојките на Драгана Ристова и Царчев Александар триумфираа со резултат 24-29. Триумфот дојде по пресврт во вториот дел кои го започнавме со негатива 14-13.

Првиот дел од оваа 3.рунда оваа пролет отворивме одлично со 1-4, Трпевска и Диневска беа расположени. Домаќинот успеа да направи рамнотежа и полека да се враќа во дуелот, влегоа во серија и дојдоа до реми (9-9). Потоа преминаа во водство и заминаа на одмор со позитива 14-13. Ние имавме негатива и цел втор дел за евентуален пресврт.

img_20210327_153002_032

Вториот период од 30.минути го отворивме со серија и веднаш ја презенавме инцијативата, по серија 1-4 поведовме со 15-17. Таа предност не сакавме и не дадовме да ни ја анулираат. Постојано бевме подобри во поле од минута во минута ја зголемувавме предноста која дојде и до плус пет. Победивме на овој важен меч со 24-29. Одлично ја отворивме пролета со две победи, идната недела во 3.коло во 2021 сме домаќини на Спартак.

Во составот на црвено-црните овој дуел Трпевска Ивона беше прв стрелец со 9.гола. Одлично беа со по 5.погодоци Миновска Сара и Дамјаноска Катерина, капитенот Диневска погоди 4.пати. Три гола имаше најмалата Стефаноска Сара.

Кај голманите Трајкоска Јована забележа 6 одбрани и  Илиќ Андреа впиша 6.одбрани.