Wednesday ,18 September 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 468)

Прв Тим

Рк Вардар се прости од Кале,со победа против Загреб.

phoca_thumb_l_DD1_4925

Победа за Вардар во дербито на Сеха-лигата против екипата на Загреб со резултат 32:29.На почетокот целото внимание беше свртено кон миленикот на Комити,тренерот на Загреб Веселин Вујовиќ,за кој ова беше доста емоционално враќање во Кале.Од трибините се слушаше “Вујо мајсторе“ и “еден е Вујо“,комити само потсетија дека Вујо ќе биде засекогаш во нивните срца. Натпреварот започна со гол за противникот ... Read More »

Вардар со Загреб,во дербито на Сеха-лигата.

481

Рк Вардар се простува од Кале против екипата на Загреб,која е предводена токму од миленикот на Комити Веселин Вујовиќ.Ова ќе биде нешто повеќе од натпревар,не од аспект дека им се многу неопходни бодовите на двата тима,туку од аспект дека на Кале повторно ќе се појави легендарниот Вујовиќ.Несомнено е дека навивачите ќе го пречекаат со големи аплаузи и извикување на неговото ... Read More »

Рк Вардар се враќа со полн плен од Целје.

10557295_10152722308083486_7626000192695035863_n

Значајна победа во првото коло на Лигата на Шампионите,и тоа на гостински терен против екипата на Целје Пивоварна Лашко.Во еден тежок и неизвесен натпревар,на крајот Вардарци подобро се снајдоа и забележаа значајна победа од 26:27. Натпреварот одлично започна за нашиот тим,веќе во првите две минути имавме предност од 0:2.Целје како да се ослободи од притисокот,почнува да игра многу брзо и ... Read More »

Почнува новата сезона во Лигата на Шампионите,Вардар стартува против екипата на Целје Пивоварна Лашко.

481 (2)

Почнуваат новите возбудувања во најголемото ракометно натпреварување,почнуваат нови големи натпревари за Вардар,со надеж дека ќе одиме едно скалило погоре од минатата сезона.Прв противник на Вардар е шампионот на Словенија,екипата на Целје Пивоварна Лашко. Целје влегува во новата сезона без своите најдобри стрелци од минатата сезона Маргуц и Зеленовиќ. Минатата сезона во Л.Ш,Целје постигна забележителен настап за своите можности и успеа ... Read More »

Вардарци рутински против Нексе.

phoca_thumb_l_DD1_1426

Со постојано водство во текот на целиот натпревар,екипата на Вардар им се врати на победите во Сеха-лигата против екипата на Нексе.Вардар забележи убедлива победа со резултат 31:22.Во првите 30 минути,тимот од Хрватска успеваше да нема поголема негатива од четири гола. Натпреварот беше изедначен до 5 минута,од тие моменти почна доминацијата на Вардар која траеше во целиот натпревар.Највисоко водство црвено-црните имаат ... Read More »

Рк Вардар поразен од Веспрем,во дербито на Сеха-лигата.

12909

Црвено-црните го доживеаа првиот пораз во Сеха-лигата,од екипата на Веспрем со резултат 31:23.Заслужена победа на Унгарскиот тим,кој го контролираше натпреварот и не дозволи ни во еден момент Вардар да има водство на овој дуел. Првиот гол падна дури во 6 минута за водство на Веспрем,кој набргу имаа предност и од 3:0.Вардарци својот прв гол го постигнуваат во 8 минута,дело на ... Read More »

Ви ја Преставуваме екипата на Веспрем,следниот противник на Вардар во Сеха-Лигата.

10881698_10152826398143046_8071652448873126325_n

Оваа сезона,Сеха-лигата ќе биде посилна за уште еден великан на европскиот ракомет кој секоја година е во најдобрите топ 8 екипи во Европа.Екипата на Веспрем одлучи од оваа година да се приклучи на ова натпреварување,кое важи за голем проект,и кое прераснува во многу силна и почитувана лига од Ехф. Тимот од Унгарија,направи неколку мали промени во играчкиот кадар.Екипата ја засилија: ... Read More »

Вардар убедливо против Борац Бања Лука.

10675556_776033862440447_8348235236370949154_n

Рк Вардар ја забележа и третата победа во Сеха-лигата,совладувајќи ја екипата на Борац со резултат 22:31.Екипата на Борац беше достоен противник само во воведните 15 минути од натпреварот кога резултат беше израмнет 5:5.Од тогаш па се до крајот,црвено-црните доминираа на теренот и на крајот забележаа убедлива победа.Со два гола по ред на Шишкарев и еден на капитенот Лазаров,во 19 минута ... Read More »

Вардар против Борац Бања Лука,за трета победа победа во Сеха-Лигата.

10432477_723917994318701_8424041661614933923_n

Во среда со почеток од 20:00,екипата на Рк Вардар ќе го одигра и третиот натпревар во Сеха-лигата.По првите две воведни кола и победите против Војводина и Металург,овој пат противник е екипата на Борац. Минатата сезона,екипата на Борац ја одбрани дуплата круна во својата земја.Во регионалната лига минатата сезона,остварија резултат од 5 победи и 13 порази.На двата дуели одиграни изминатата сезона,Вардар ... Read More »

Одлично издание на црвено-црните против Металург,за нова победа во Сеха-Лигата.

phoca_thumb_l_DD1_5270

Вардар им се врати на победите во дуелите со Металург,и на убедлив начин и доминација во текот на целиот натпревар забележаа победа.Момците на Раул Гонзалес влегоа многу мотивирано на овој дуел уште од првата минута,со некои мали падови на моменти во играта.Со погодокот на Шишкарев Вардар веќе има водство од 5:0,а екипата од Автокоманда својот прв гол го постигнува дури ... Read More »