Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 709)

Прв Тим

Рк Вардар ја продолжува победничката серија,падна и Словачкиот шампион.

phoca_thumb_l_DD1_9024

Момците на Раул Гонзалес продолжуваат со одличните настапи,забележувајќи нова победа против екипата на Татран Прешов. Сериозниот пристап кон играта,црвено-црните го покажаа уште од почетокот кога поведоа со 5:0 во 6 минута.Тимур Дибиров беше во вниманието во овие моменти постигнувајќи три гола.Првиот погодок за гостинската екипа следи дури во 8 минута.Разликата стекната во првата половина од полувремето беше клучна на пауза ... Read More »

Ви ја преставуваме екипата на Татран Прешов,следниот противник на Вардар во Сеха-лигата.

481 (5)

Нема одмор за ракометарите на Вардар,веќе во петок ги очекува нов натпревар против секогаш незгодниот противник,екипата на Татран Прешов од Словачка.Минатата сезона Татран беше учесник на Ф4 во Војводина,каде во полуфиналниот меч беше поразен од екипата на Брест Мешков.На табелата во регуларниот дел беа на првото место,забележувајќи 15 победи и 3 порази.Од оваа сезона имаат нов тренер во името на ... Read More »

Рк Вардар забележа нова победа во Регионалната лига.

Picture 098

Нова рутинска победа за Вардар во Сеха-лигата,против екипата на Раднички од Крагујевац со резултат 39:33.Вадар го контролираше целиот натпревар,освен почетното и единствено водство за гостинскиот тим. Во составот за овој натпревар се најдоа и крилните играчи,Владо Недановски и Влатко Јовчевски.Раул Гонзалес реши да им даде шанса на овие двајца ракометари,кои беа дел од првата екипа минатата сезона,а сега членови на ... Read More »

Ја преставуваме екипата на Раднички,следниот противник на Вардар во регионалната лига.

481 (4)

После натпреварите од Лигата на шампиони,црвено-црните се враќаат со настапи во Регионалната лига.Следен противник е екипата на Раднички(Србија). Тимот е речиси ист од минатата сезона,со неколку нови ракометари и само еден заминат играч.Главен тренер е Недељко Вучковиќ,а негов помошник е Младен Ољача. Од оваа натпреварувачка сезона нови имиња во клубот од Крагујевац се:Игор Арсиќ,Милош Продановиќ,Богдан Медуриќ,Страхиља Симиќ,Филип Вујовиќ,Лука Радовиќ и ... Read More »

Вардар се спасуваше во Франција

2014-10-19_ldc_egalite_parfaite_entre_montpellier_et_vardar_34_34

Каков возбудлив натпревар се играше денес во Франција. Монпеље почна многу фуриозно,имаше контрола на играта и водството,ја диктираше играта. Го имаа во своите редови одлично расположен играч во името на Греби.Робусниот бек скоро да не утна шут кон голот на Штербик.На полувреме резултатот беше 19:17 Во вториот дел вардарци влегоа како што се очекуваше од нив,па дури по десет минути ... Read More »

Рк Вардар оди по нови бодови во Монпеље.

481 (3)

Вардар тргнува кон нова победа и бодови,кои би го оставиле во борба за првото место во групата.По првите три кола и исто толку победи,ни даваат надеж дека можеме и од Франција да се вратиме со полн плен.За противник ја имаме екипата на Монпеље кој е многу незгоден противник,пред се на нивни терен. Во тимот има неколку промени во играчкиот кадар ... Read More »

Падна и Р.Н.Ловен во С.Ц.Јане Сандански.

Трета победа за Вардар во Лигата на шампиони во исто толку натпревари.Од С.Ц. Јане Сандански со наведнати глави заминаа и Р.Н.Ловен.Вардарци забележаа уште една важна победа која ги остава во борба за едно од првите две места во групата. Карачиќ со два гола го отвори дуелот за водство на Вардар од 2:0.Германскиот вицепрвак брзо одговара и со четири гола во ... Read More »

Вистински тест за Вардар,во Скопје доаѓа германскиот вицепрвак Рај Некар Ловен.

Во третото коло од Лигата на шампионите,Вардар за противник ќе го има германскиот вицепрвак екипата на Рај Некар Ловен.Натпреварот ќе се одигра во недела во С.Ц.Јане Сандански со почеток од 19:30.Овој дуел за Вардар ќе значи вистински тест,со оглед дека се работи за многу квалитетен противник. Минатата сезона,Рај Некар Ловен речиси во последните минути ја изгуби титулата во своето првенство ... Read More »

Рк Вардар “експресно“ го збришаа Чеховски Медведи во Ј.Сандански.

IMAG0186

Нема поубав почеток од една нова авантура во ЛШ,но овој пат во нов спортски храм,кој би требало да стане неосвоива тврдина за ракометните клубови на Вардар.Втора победа за Вардарци во Лигата на шампионите против Екипата на Чеховски Медведи,и воедно прва во новиот С.Ц.Јане Сандански. Тимур Дибиров испиша историја прво за себе ,а потоа и за новата сала постигнувајќи го првиот ... Read More »

Ви ја преставуваме екипата на Чеховски Медведи,следниот противник на Рк Вардар во Лигата на Шампиони.

481 (1)

Во сабота со почеток од 19:00 во С.Ц.Јане Сандански,Вардар ќе биде домаќин на екипата на Чеховски Медведи која доаѓа од Русија.Ова ќе биде прв меч за Вардар во новата сала,каде се очекува да се продолжи победничката серија и на овој дуел. Под името Чеховски Медведи,клубот опстојува од 2001 година,а пред тоа се натпреварувал под името Цска Москва.Под новото име,имаат 12 ... Read More »