Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Две први,и едно трето место за младите генерации на Фк Вардар на “Фер Плеј куп 2014
Две први,и едно трето место за младите генерации на Фк Вардар на “Фер Плеј куп 2014

Две први,и едно трето место за младите генерации на Фк Вардар на “Фер Плеј куп 2014

Младите генерации на Фк Вардар продолжуваат во победнички стил на меѓународните турнири.Исто како и минатата така и оваа година надежите на Вардар земаа учество на четвртиот интернационален “Фер Плеј куп 2014“ кој од 22-24 ти август се играше во Охрид.

Фк Вардар “генерација 2001“ го освои првото место на турнирот,победувајќи во финалето против домаќинот на турнирот екипата на Ферплеј Охрид со резултат 1:0.Претходно во групата,четвртфиналниот и полуфиналниот натпревар, момците на Саше Јанев ги остварија следните резултати:
1.Фк Вардар-Фк Феникс 3:0
2.Фк Јанг бојс-Фк Вардар 0:5
3.Фк Вардар-Фк Влазрими 0:1
1/4 Фк Вардар-Фк Еурофудбал 1:0
1/2 Фк Караорман-Фк Вардар 0:2
ФИНАЛЕ:ФК ВАРДАР-Ферплеј Охрид 1:0

Фк Вардар “генерација 2002“ предводени од тренерот Павел Неделковски исто така беа победници во својата генерација на овој турнир,откако во финалето ја победија екипата на Талент Битола со високи 4:0.Патот до финалето го остварија со импресивни игри,каде дозволија да примат само еден погодок.Нивните резултати се следниве:
1.Фк Вардар-Фк Академија пандев(Охрид) 6:0
2.Фк Еден на еден-Фк Вардар 0:2
3.Фк Вардар-Караорман 4:0
1/4 Фк Вардар-Фк Борац Нови Сад 4:1
1/2 Фк Дит(Бугарија)-Фк Вардар 0:3
ФИНАЛЕ:ФК ВАРДАР-Фк Талент Битола 4:0

Фк Вардар “генерација 2003/2004 го освоија третото место на “Фер плеј 2014“ и ги остварија следниве резултати:
1.Фк Вардар-Фк New Stars 2:0
2.Фк Караорман-Фк Вардар 0:2
1/2 Фк Вардар-Фк Маџари Н.Колон 1:1 (на пенали 1:2)
3 МЕСТО:Фк Вардар-Фк Јанг Бојс 4:0
За најдобар голман на турнирот беше избран Павел Цветков од редовите на Вардар.Од оваа година наградата за најдобар голман ќе го носи името на прославениот голман на Македонската фудбалска репрезентација Петар Милошевски.

25.08.2014

Leave a Reply