Saturday ,13 April 2024
Последни:
Home > Историја > Фк Вардар 1947/48 – почетоци

Фк Вардар 1947/48 – почетоци

Фк Вардар како што знаеме сите е формиран далечната 1947 година(види документ), првата година фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (Фото)11020954_868307633226496_1513652329_n
Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, Вардарци играле двомеч со Слога, од Нови Сад. 
Слога – Вардар 1:1
Вардар – Слога 2:1

– Па така Вардар се пласирал во I лига. Во најсилната лига, и деби сезона, Вардар од 10 екипи, завршил на 8 место, со биланс од 5 победи, 4 нерешени, 9 порази. = 14 бодови.

Највеќе настапи во оваа сезона запишале, Кокиновски Васко (18)
Анте Андоновски (18), додека пак најдобар стрелец бил Ѓорги Цинциевски со (9) голови, и Јане Јаневски со (6) голови.

За првпат во оваа сезона Вардар играл и меѓународни натпревари:
Славија (Софија) – Вардар 0:0
Дерменџи (Џумаја) – Вардар 0:3
Вардар – Партизан (Тирана) 3:0
Вардар – Септември ( Софија) 4:0
Вардар – Септември ( Софија) 2:0