Thursday ,22 August 2019
Последни:
Home > Slider > Кристопанс прв, Карачиќ трет најдобар асистент во историјата на СЕХА
Кристопанс прв, Карачиќ трет најдобар асистент во историјата на СЕХА

Кристопанс прв, Карачиќ трет најдобар асистент во историјата на СЕХА

Двајца ракометари на Вардар се најдоа во ТОП-5 најдобри асистенти во историјата на СЕХА-лигата. Медија тимот на ова натпреварување направи преглед на најдобрите додавачи во СЕХА.

Даинид Кристопанс ја предводи листата на најдобри асистенти, вкупно 210 за десниот бек на црвено-црните кој го става на првото место. Играчот на Татран Прешов, Лукас Урбан, го завзема второто место со 172 асистенции, додека третата позиција е за Игор Карачиќ кој има 144 асистенции. ТОП-5 листата ја заокружуваат Момир Илиќ (Веспрем) со 134 и Дмитри Никуленкау (Брест Мешков) со 123 асистенции.

60732082_1725512060884860_7149526045526327296_n