Tuesday ,31 January 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Ф4 настапите со Вардар на Циндриќ и Пенезиќ им донесоа награда во Хрватска
Ф4 настапите со Вардар на Циндриќ и Пенезиќ им донесоа награда во Хрватска

Ф4 настапите со Вардар на Циндриќ и Пенезиќ им донесоа награда во Хрватска

Ракометна федерација на  Хрватска  ги објави најдобрите за оваа година која веќе изминува, 2018.  Меѓу нив се најдоа два некогашни члена на Вардар. Тие пред се за пласманите со црвено-црните на завршниците на најквалитетните клупски натпреварувања во светот, европската лига на Шампиони, добија признание.

Средниот бек, Лука Циндриќ е прогласен за најдобар ракометар,  меѓу другото повторниот пласман на Ф4 со македонскиот првак е еден од најголемиот успех кој го оствари оваа година. Андреа Пенезиќ, сега  Кобетиќ е прогласена за најдобра ракометарка.  Како една од најважните алки во  ЖРК Вардар таа со остатокот од  екипата дојде ново финале на завршницата на фајнл-форот во Будимпешта, сепак се закити само со “сребро“.