Tuesday ,23 April 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > Рк Вардар се враќа со полн плен од Целје.
Рк Вардар се враќа со полн плен од Целје.

Значајна победа во првото коло на Лигата на Шампионите,и тоа на гостински терен против екипата на Целје Пивоварна Лашко.Во еден тежок и неизвесен натпревар,на крајот Вардарци подобро се снајдоа и забележаа значајна победа од 26:27.

Натпреварот одлично започна за нашиот тим,веќе во првите две минути имавме предност од 0:2.Целје како да се ослободи од притисокот,почнува да игра многу брзо и разновидно во нападот и го презема водството од 3:2,за во 10 минута да имаат најголема предност во тие моменти од 6:3.Продолжува доминацијата на домаќините,наметнаа свој стил на игра ,на кој Вардар во тие моменти немаше решение.Во 22 минута веќе имаат осетна предност од 11:5.Во продлжение на првото полувреме,избраниците на Раул Гонзалес почнаа да играат многу подобро.Предноста на домаќините се повеќе се топеше,најпрво израмнува на 11:11,а потоа Душебаев погодува и за предност од 11:12.Првото полувреме завршува без предност на двата тима 12.12.

Во вториот дел се водеше рамноправна игра на теренот,со свои минути и моменти на двата тима.Целје и во второто полувреме го контролираше некако резултатот и имаше предност од 1-2 гола.На голот го имавме феноменалниот Арпад Штербик кој уште еднаш покажа зошто е најдобар голман на светот.Со своите феноменални одбрани не дозволи во вториот дел,неговиот тим да има поголема негатива од три гола.Тимур Дибиров само да подсети зошто беше избран во ол-стар тимот на ЛШ за минатата сезона,постигнуваше погодоци од речиси невозможни позиции за крилен играч.Дефинитивно со Штербик,Душебаев и одличниот Прибак,потпомогнати од одбраната беа најзаслужни за оваа права воведна победа,и многу значајна за продолжението од ова натпреварување.

Најефикасни во нашата екипа беа Тимур Дибиров со 11,Душебаев со 8 и Прибак со 4 постигнати гола.Одличниот на голот Арпад Штербик имаче вкупно 21 одбрана.Во следното коло на 4 октомври,во Спортски Центар Јане Сандански гостува екипата на Чеховски Медведи.