Tuesday ,16 July 2024
Последни:
Home > Slider > Вардар го испрати дома АЕК со „седумка“
Вардар го испрати дома АЕК со „седумка“

Вардар го испрати дома АЕК со „седумка“

Европскиот шампион Вардар го победи АЕК во пријателскиот меч кој беше од затворен карактер одигран во „Јане Сандански” со резултат 31-24 (14-11).

Вардарци натпреварот го започнаа не убедливо, но работите си дојдоа на свое место некаде кон средината на првиот дел. Оттогаш, па се до крајот, шампионот на Македонија не му дозволи никако изненадување и резултатски приклучок на противникот. Во вториот дел Вардарци само додадоа во нова брзина, за да му биде јасно на соседот со кој противник си има работа и зошто РК Вардар е шампион не само на нашата земја туку и на Европа.

gfdfd

Најдобар во редовите на „црвено-црните“ беше Тимур Дибиров со десет постигнати гола, а Сташ Скубе постигна седум, додека кај АЕК најефикасен беше Игнасио Плаза со шест погодоци.

Ова беше успешна генералка за Вардарци пред заминувањето на  неофицијалното клупско светско првенство Супер Глоуб.