Sunday ,28 May 2023
Последни:
Home > Slider > Вардар го откажа настапот на турнирот во Стразбург
Вардар го откажа настапот на турнирот во Стразбург

Вардар го откажа настапот на турнирот во Стразбург

Европскиот ракометен шампион и дефинитивно го откажа настапот на силниот меѓународен турнир во Стразбург, кој на програмата е во перидот од 22-25.август.

Турнирот е одложен поради играњето на Супер Глоуб Купот, или неофицијалното светско првенство, кој е закажан да се игра во периодот од 27-31.август. Покрај Вардар на ова натпреварување ќе настапат и екипите на АЛ Вехда (С.Арабија), Барселона (актуелен првак), Заламек (Египет), Сиднеј (Австралија), Таубате (Бразил), Њу Јорк (САД), Ал Мудхар (С.Арабија), Кил (Германија).

Претходно од 9-11.август, Вардар ќе настапи на турнир во БиХ, каде ќе ги одработи и главниот дел од подготовките. На 9.август ќе ги имаме првите натпревари, противници ни се екипите на Борац и Леотар.