Home > Uncategorized > Кадетите без бодови од натпреварот со Македонија ЃП
Кадетите без бодови од натпреварот со Македонија ЃП

Кадетите на ФК Вардар, денес во рамки на 20.коло беа домаќини на скопскиот ривал, тие  беа совладани со резултат 1-4 на средбата со ФК Македонија Ѓорче Петров.  Нашите момци  имаа предност и поволен резултат на полувреме, но потфрлија во вториот период.

Вардар започна со овие 11:  Данстак Андреј, Ивановски Лука, Здравковски Симеон (К), Таневски Кристијан, Петровски Андреј, Јовановски Филип, Анчевски Никола, Алији Алтин, Цветков Горјан, Алексоски Андреј и  Блажевски Филип.

Дуелот започна рамноправно со блага теренска иницијатива на црвено-црните кадети на денешниот суперлигашки натпревар, имавме прилики за погодок и успеавме први да отвориме со гол на оваа средба. Се играше 27.минута кога Цветков Горјан  успеа да погоди и ни донесе предност од 1-0. Предноста ја зачувавме до пред самиот крај, ривалот во последната, 45.минута стрелаше за резултатска симетрија 1-1. Со тој резултат се замина на одмор на оваа средба.

За жал многу лошо отворивме во вториот дел, по само една минута гостинот направи целосен пресврт и поведе со 1-2. Ние се отворивме и се обидовме да изедначиме, тоа го искористи противникот и погоди уште два пати.  Со нивните погодоци во 53 и 83.минута тие дојдоа до „цел плен“ и победа со три гола предност, односно со резултат 1-4 на овој дуел.

Во игра кај нас влегоа и: Славев Мартин, Недељковиќ Лука и Абаз Мануел.