Monday ,04 March 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Денес повторно се собра мак.селекцијата, 6.вардарки ги минаа “филтрите“ за настап на ЕХФ Шампионатот
Денес повторно се собра мак.селекцијата, 6.вардарки ги минаа “филтрите“ за настап на ЕХФ Шампионатот

Денес повторно се собра мак.селекцијата, 6.вардарки ги минаа “филтрите“ за настап на ЕХФ Шампионатот

Денес по неколку дена пауза повторно се собра  младинска женска селекција на Македонија. Веќе се навлегува во треттата фаза од подготовките за ЕХФ-шампионатот. Првата беше во Скопје, втората во Маврово од каде се вратија на 2.јули девојките и одмараа до денес.

Во ростерот ќе имаме шест девојки од ЖРК Вардар, кои ќе се борат за настап на шампионатот. Распоредот за дуелите погледнете го на нашиот сајт-тука

По последниот “филтер“ остануваат шест вардарки кои влегуваат во комбинација за настап, станува збор за: голманот Јована Трајкоска, пинерското дуо Ивана Џатевска-Катерина Дамјаноска, бекот Костовиќ Ангела, левото крило Сара Миновска од првиот тим на ЖРК Вардар. Покрај нив од кадетскиот состав на црвено-црните е Пешиќ Мила, тука и досегашниот капитен на кадетките кој пред неколку дена смени тим, Коловска Александра.

На подготовките беа претходно  Галевска Марија и Максимовска (кадетка) на кои не смета селекторот, Симона Грујовска исто така не е дел од оваа репрезентација, таа ги започна подготовките во Скопје, но пред заминувањето во Маврово доби незгодна повреда која ја спречува  да биде дел од подготовките и да настапи  на ЕХФ Шампионатот.