Saturday ,13 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Кадетките денес играат финале во Литванија, ривал Исланд
Кадетките денес играат финале во Литванија, ривал Исланд

Кадетките денес играат финале во Литванија, ривал Исланд

Со победа од 25:22 против Полска репрезентацијата на Македонија, вчера  се избори за големо финале и на женскиот кадетски шампионат во Клаипеда.

Оваа победа на девојките на Савевски им обезбеди  големо финале, против селекцијата на Исланд. Натпреварот се игра денес, недела 15.август со почеток во 18-00 часот. Во оваа селеција има пет вардарки: Мила Пешиќ, Коцева Бојана, Тошевска Магдалена, Коцева Борјана и Јана Равојска.

Судии на напреварот за освојувач на овој ЕХФ шампионат во Литванија се делегирани, Барбора Боцакова и Луција Јаносикова од Словачка.