Wednesday ,25 May 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Македонија го совлада Исланд, Џатевска започна од 1.минута

Македонија го совлада Исланд, Џатевска започна од 1.минута

162465980_2140347892768403_2118305369105316493_n

Вчера, женската сениорска репрезентација на Македонија ги отвори квалификациите за бараж за СП со победа. Црвено-жолтите девојки триумфираа  со резултат  24:17 против Исланд.

За целосен успех треба да сме на едно од првите две места во групата. Денес не очекува дуел со тимот кој вчера забележа победа Литванија, а утре играме  против Грција.

Со Исланд тргнавме лошо во првата половина од полувремето губевме со 7-2, се издигнавме и изедначивме на 8-8. Со серија 3-0 дојдовме до предност од 11-8 за време на паузата помеѓу двата периода на дулот кој се играше во СЦ „Борис Трајковски“.  Во вториот дел одигравме на ниво, успеавме да ја одржуваме позитивата и победивме со резултат 24-17 на оваа средба.

Единствената вардарка во оваа селекција, пикерот Ивана Џатевска го започна дуелот. Таа ја одигра првата четвртина од напреварот во два правци, нападот и одбраната.

МКД-Серафимова (9 одб.), Мицевска, Јовановска, Кипријановска, Стојановска 1, Гакидова, Боризовска 1, Џатевска, Тасевска, Ѓорѓиевска 6,  Ристовска 11, Ливриниќ, Стојковска 2, Дабевска, Гичевска 3, Николиќ.

фото:гол.мк