Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Победа! Кадетките обезбедија Ф-4 за пехар, совладан тимот на Сани во 1/4-финалето
Победа! Кадетките обезбедија Ф-4 за пехар, совладан тимот на Сани во 1/4-финалето

Победа! Кадетките обезбедија Ф-4 за пехар, совладан тимот на Сани во 1/4-финалето

Денес во салата „Круме Кепески“ во Скопје се одигра 1/4-финалето во кадетската лига, се играше еден меч кој го даде патникот на Ф-4. Вардар беше домаќин на РК Сани 14, девојките на Платон и Папуџиева покажаа класа и убедливо ја добија средбата на која од првата до последната минута беа во водство. Ние заверивме виза за завршниот турнир со резултат 42-22 (20-11).

284316517_10221527348715283_8060162030399114762_n 285262284_10221527337595005_4229556035881755297_n
Тргнавме одлично на нашиот гол не беше совладана Тамара Ѓорѓиева во почетните минути, во напад бевме непогрешливи и поведовме најпрвин со 4-0 на средбата. Веќе во 12.минута водевме прв пат со пет плус (7-2) по погодокот на Радевска Бојана од крило. Доминиравме во двата правци, ние бевме тимот кој беше за класа подобар во нападот и одбраната, во 24.минута по контра на Борјана Коцева отидовме на двоцифрена предност (17-07), до крајот само одигравме умешно и го приведовме дуелот на одмор со висока предност 20-11.

285661505_10221527344595180_5769839489674236137_n 284654366_10221527336594980_6088031124301994608_n 284612905_10221527342955139_3569067077406920459_n 284099236_10221527349035291_230610921029398905_n

Во вториот дел во првиот напад се вративме на двоцифрена разлика по погодокот на Михаела Велјановска која стрелаше за 21-11. Повторно во добраната бевме одлични, во нападот супериорни. Платон и Папуџиева дадоа шанса на целиот ростер кој од минута во минута ја зголемуваше предноста, на голот одлична во вториот дел беше Вероника Ѓорѓиевска. Победивме со дури 20.гола повеќе односно со резултат 42-22 на крајот. Со оваа победа обезбедивме место на собирот на најдобрите четири екипи во кадетската лига.

284142756_10221527310674332_2314640548752081283_n 284077306_10221527314434426_8906221910867212788_n 283757629_10221527304394175_1682507746193758181_n

Попова Нина беше прв стрелец со 7.гола, четири девојки имаа по 4 гола и тоа: Стафаноска Сара, Радевска Бојана, Миленкоска Калина и Михаела Велјаноска. Одлични на голот беа Вероника Ѓорѓиевска  и Тамара Ѓорѓиева.

8 7