Monday ,25 May 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > (ФОТО) Интерактивно дружење со ракометарките на Вардар, имаа докторите од „Систина“ за подигање на свеста за женското здравје
(ФОТО) Интерактивно дружење со ракометарките на Вардар, имаа докторите од „Систина“ за подигање  на свеста за женското здравје

(ФОТО) Интерактивно дружење со ракометарките на Вардар, имаа докторите од „Систина“ за подигање на свеста за женското здравје

Вчера се оддржа, интерактивно дружење во кое учестуваа ракометарките на женскиот ракометен тим  „Вардар“ и доктори од „Аџибадем Систина“. Беше  реализирана  едукативна работилници за подигнување на свеста за женското здравје.

Месец октомври е месец за подигнување на свеста за ракот на дојка, а Клиничката болница „Аџибадем Систина” го одбележува со неколку работилници и едукативни средби во институции и домашни компании кои се однесуваат на женското здравје.

72244510_3215359251839991_415393852296265728_n 72134522_3215359261839990_2786909836338528256_n

. На средбата со ракометарките присуствуваа д-р Гордана Петровска специјалист по гинекологија и акушерство, д-р Маја Стојчевска-Чапова специјалист по радиодијагностика и Лилјана Муратовска, специјалист по нуклеарна медицина. Сите беа на располагање и одговараа на прашањата на ракометарките, на нивните дилеми.

71647000_3215359561839960_1526400083866681344_n