Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Пенезиќ е убедливо најдобар стрелец на Жрк Вардар во ЛШ, следат Лекиќ, Радичевиќ…
Пенезиќ е убедливо најдобар стрелец на Жрк Вардар во ЛШ, следат Лекиќ, Радичевиќ…

Пенезиќ е убедливо најдобар стрелец на Жрк Вардар во ЛШ, следат Лекиќ, Радичевиќ…

По само една сезона помината во Вардар, Андреа Пенезиќ прерасна во вистински лидер на екипата. Хрватската интернационалка е убедливо најдобриот голгетер на екипата, во изминатава сезона на лигата на шампионите. Сезоната ја заврши со вкупно 102 погодоци, што ја направи и најдобар стрелец воопшто во ЛШ, заедно со Неагу од Будуќност. Листата на стрелци ја продолжуваат Лекиќ, Радичевиќ. Дембеле и.т.н

1. Андреа Пенезиќ 102

2. Андреа Лекиќ 58

3. Јованка Радичевиќ 57

4. Сираба Дембеле 45

5. Барбара Лазовиќ 35

6. Маја Сокач 31

7. Алена Ихнева 26

8. Ања Алтхаус 24

9. Јулија Николиќ 23

10. Олга Черноиваненко 18

11. Андреа Кликовац 11

12. Симона Стојановска 2

13. Татјана Хмирова 2

14. Итана Грбиќ 1