Tuesday ,13 April 2021
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Пионерките на РК Вардар го освоија турнирот во Илинден
Пионерките на РК Вардар го освоија турнирот во Илинден

Пионерките на РК Вардар го освоија турнирот во Илинден

Пионерките на ракометниот клуб Вардар се освојувачи на турнирот „Илинден 2019“. Избраничките на Платон и Папуџиева го добија и третиот натпревар и со максимални 9 освоени бодови го освоија турнирот.

Денес на последниот меч, во дербито ја победивме и екипата на Металург. Нашите девојки славеа победа со резултат 19:15. Во текот на целиот меч имавме водство и на крајот заслужено го освоивме турнирот. Претходно издвојувавме побед и во дуелите против екипите на Илинден и Аеродром.

На денешниот меч, најефикасни беа Бојана Коцева и Александра Коловска кои постигнаа по 3 голови, додека по 2 гола беа дело на Сара Стефановска, Јана Равојска, Теодора Ангелова и Бојана Радевска. По еднаш во листата на стрелци се запишаа и Сара Стојановска, Мила  Крагељ, Борјана Коцева, Наталија Максимовска и Мила Пешиќ.

80384460_2581420575420127_4538946976288342016_o