Saturday ,27 November 2021
Последни:
Home > ЖРК Вардар > ЖРК ВАРДАР ГАЗИ ВО ЕВРОПА, „ПОТОПЕНА“ РК ПРИШТИНА ВО КОСОВО, ЃОРЃИЕВСКА СО ПЕКОЛНО ДЕБИ
ЖРК ВАРДАР ГАЗИ ВО ЕВРОПА, „ПОТОПЕНА“  РК ПРИШТИНА ВО КОСОВО, ЃОРЃИЕВСКА СО ПЕКОЛНО ДЕБИ

ЖРК ВАРДАР ГАЗИ ВО ЕВРОПА, „ПОТОПЕНА“ РК ПРИШТИНА ВО КОСОВО, ЃОРЃИЕВСКА СО ПЕКОЛНО ДЕБИ

 Бравооооооо….ЖРК Вардар денес во ГОЛЕМ СТИЛ СЕ ВРАТИ  во ракомета европа по 3.години пауза. ГостуваВме кај  РК Приштина од Косово, девојките на Ристова, Платон и Папуџиева дојдоа до победа. Ние триумфиравме со 35-39.

Игравме без стандардините трајкоска и Џатевска пораи поведи на овој важен дуел. Вардарки покажаа дека сакаат да доминираат на овој натпревар и уште од Косово да донесат предност во Скопје. Отворивме добро со 3-5, во 18.минута водевме со 8-10 односно со два гола повторно. Девојките од Приштина влегоа во ритам и изедначија на 13-13, најмладата во составот голманот Вероника Ѓорѓиевска доби прилика. Нанижа 4.одбрани и ни дозволи да поведеме со 14-16 во 30.минута. Домаќинот во последниот напад успеа да намали и на одмор заминавме со минимални 15-16 за нас.

0000000000000000000000

.
Вториот дел започна со силна игра на нашиот тим, во одбраната и во нападот Вероника повторно впиша одбрана. Успеавме со мини серија да се одлеипиме прв пат на три плус во вторите 30.минути кога поведовме со 16-19 во 37.минута. Потоа се играше гол за гол и водевме со 20-24 и ја контролиравме играта. Некаде пред средината на вториот период од овој натпревар. Вардар покажа квалитет и поведе со недостижни 20-26, ние фунциониравме како еден. На нешто повеќе од 10.минути до крајот ја минавме 30-ката, поведовме со 25-30, најпрвин на нашиот гол Ѓоршиевска одбрани, од крило одлично „заби“ капитенот Диневска Бојана. Нејзините „имењачки“ младите вардарки блеснаа, најпрвин  Коцева беше стрелец на 33-тиот гол во 51.минута (26-33), веќе се осеќаше радоста на клупата на црвено-црните, пота и Радевска погоди за 29-35.Останавме по искучувања со само 4девојки во поле, ривалот намали на 33-35 на 3.минути до крајот, во најлош момент дојдоа искучувањата за нас. Се вративме и победивме со 35-39.

Трпевска, Дамјаноска и Диневска постигнаа по седум гола и беа најзаслужни за позитивниот резултат. Солидна беше Костовиќ која помогна со пет погодоци, Вероника Ѓорѓиевски имаше 12.одбрани.

ЧЕСТИТКИ ЗА СИТЕ ВАРДАРКИ…..БРАВОООО