Monday ,19 October 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > ЖРК Вардар реди успеси, го победи Спартак за 3/3, Диневска со 9.гола прв стрелец
ЖРК Вардар реди успеси,  го победи Спартак за 3/3, Диневска со 9.гола прв стрелец

ЖРК Вардар реди успеси, го победи Спартак за 3/3, Диневска со 9.гола прв стрелец

ЖРК Вардар дојде до 3/3 во лигата, вардарки попладнево победија кај „жилавиот“ Спартак со 33-27. Одигавме солиден меч, во истиот имавме неколку лоши периода, но сепак „заработивме“ победа.

120160563_10218142696341089_3140615167031412654_o 120194960_10218142697661122_2468707919767355675_o
Спартак беше мотивиран и поведе со 2-0, Стојановска го постигна првиот гол за нас во 4.минута кога намали на 2-1, таа на сите три меча досега прва погодува во црвено-црниот тим. Домаќинот поведе со 5-2 во 8.минута, ние моравме да менуваме во играта бидејќи касневме резултатски зад девојките од К.Вода. Преку Бојана Диневска изедначивме на 5-5 во 11.минута. Вардар беше во налет, па со серија 1-6 од 5-2 успеа да направи пресврт и да поведе со 6-8 преку „брзоногата“ Трпевска во 15.минута, по што следеше тајм-аут на домаќинот. Спартак парираше до 7-8, потоа следеа наши минути. Одбраната беше на ниво, Илиќ имаше две убави одбрани, во напад казнувавме. Тоа донесе високи осум гола предност (10-18) на две минути до крајот, преку Диневска. Домаќинот успеа со два гола да намали на 12-18 пред одморот.

120223035_10218142700261187_8315223138113401945_o 120259770_10218142700501193_6933096231262401875_o 120203115_10218142698261137_7287332111752014193_o
Вардар го контролираше вториот дел, бевме подобри од противникот, во 37.минута по една одбрана на Грујовска во брза контра атрактивно погоди Сара Миновска за седум позитива, прв пат на овој меч (14-21). По овој момент следеше неверојатен пад на концетрацијата на црвено-црните девојки, Спартак беше мотивиран. Тие со серија 6-1 намалија на само 22-20 во 44.минута.Ние повторно „висевме“, па Ристова веднаш реагираше од клупата. Ние се „разбудивме“ и тргнавме во офанзива, на 2.минути до крајот поведовме со осум гола (25-33). Дуелот заврши со победа 27-33 за нас.

120200120_10218142694581045_2700957355443402293_o 119959056_10218142699981180_3083736308127847361_o
Диневска Бојана одигра капитенски, таа погоди 9.пати од 10 удара, одлична беше и Трпевска Ивона со 7 гола, Галевска погоди во 5.наврата, а полека свое место во тимот обезбедува Стојановска Михаела која погоди 3.пати. Илиќ сопра 7.удара, Грујовска одбрани 3.топки.