Tuesday ,31 January 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > (ФОТО) РК Кале Вардар и РК Драчево со победи во женските мечеви од Јуниор лигата
(ФОТО) РК Кале Вардар и РК Драчево со победи во женските мечеви од Јуниор лигата

(ФОТО) РК Кале Вардар и РК Драчево со победи во женските мечеви од Јуниор лигата

Попладнево се одигаа последните два женски дуели во Јуниор лигата, на мечевите во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ тимовите на РК Кале и РК Драчево дојдоа до победи.

a4 a3

Дамите на РК Кале во еден изедначен дуел го добија тимот на  РК Будимир со 13-12 (8-8). Првиот дел беше постојано рамноправен, беше 1-1,2-2, 3-3, 4-4, 5-5 и на крајот 6-6. Кале конечно врза два гола пред крајот и поведе со 8-6, сепак се беше во знакот на реми па скопските дами со иста мерка вратија и за одмор се замина со 8-8.

a2 a

Вториот дел беше далеку по борбен, со повеќе дуели и помалку постигнати голови на двете страни. Од резултатски план ништо не беше сменето во однос на првиот период, започнавме со 9-9, па беше 10-10, 11-11 и на крајот 12-12. Очигледно беше дека победникот ќе го реши еден гол, кичевскиот тим погоди за 13-12 и се радуваше на победа.

b1 b2

РК Драчево го совлада РК Делчево во последната женска средба за денес, тие победија со пресврт и со резултат 20-15 (6-7).  На девојките од Делчево им припадна првата половина од првото полувреме тие поведоа со 1-5, нивниот ривал успеа во финишот да дојде до минимална негатива. На одмор девојките на Велков Горан водеа со само 6-7.

b3 b6

Во вториот дел се започна со гол за 7-7 и се изедначуваше резултатот се до 15-15, едниот тим се одлепуваше другиот фаќаше приклучок и обратно. На крајот видовме доминација на скопската екипа која со неверојатна серија 5-0 целосно го надигра противникот и впиша победа со 20-15.

b7