Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > ЖРК Вардар поразен во Куп финалето со еден гол
ЖРК Вардар поразен во Куп финалето со еден гол

ЖРК Вардар поразен во Куп финалето со еден гол

Куманово во завршницата од првиот дел исчекори кон добра предност со серија од 3-0 за да дојде до 15-12 на паузата, па во првите пет минути од вториот дел дојдоа и до најголемите плус пет (19-14), ама Вардар не се предаде и одговори со 6-0 за да го преземе водството (20-19), првпат по првата половина од првиот дел, но брзо се соземаа кумановки за да ја вратат предноста, додоа до плус три во завршните десет минути и сето тоа само беше најава за возбудливата завршница.

На 29-26 за Куманово, Вардар одговори со 2-0, комплетно се врати во мечот, а потоа дојде до 31-31 на 40-на секунди откако Куманово загуби топка и по контрата остана без ракометарка поради исклучување. Сара Стефановска од седум метри израмни, ама во последниот напад на Куманово и Вардар остана без ракометарка, а Граматова на осум секунди стави печат на победата.

Кај нас Стефановска со 10 и Ивона Трпевска со седум гола беа најефикасни.