Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Преглед 11.коло! Пионерките на Вардар во неверојатна серија, 23 победи на последните 23 пионерски меча
Преглед 11.коло! Пионерките на Вардар во неверојатна серија, 23 победи на последните 23 пионерски меча

Преглед 11.коло! Пионерките на Вардар во неверојатна серија, 23 победи на последните 23 пионерски меча

Викендов се одигра 11.коло во женската пионерска лига (група-1). Во истото екипите кои се во првата половина на табелата дојдоа до победи над ривалите. Металург, Делчево, Велкова-5 и Аеродром успеаа да впишат нови победи и да ја продолжат битката за втората позиција која води на Ф-4.

Избраничките на Платон и Папуџиева, пионерките на ЖРК Вардар го одигаа и 11.перфектен дуел. Тие дојдоа до нова победа и се во неверојатна низа во пионерската лига. Ние сме во неверојатна низа од 23.победи  на 23.меча по ред во пионерската конкуренција (12 изминатата сезона и 11 во оваа).

83206317_10216201537813339_4437390443054891008_o

Се соочивме со тимот на  КЛ7, веќе на полувреме имавме осетна предност, победата дојде со 19.гола повеќе односно со резултат 28-9. Кај нас на оваа средба одличен перформанс имаше голманката Ѓорѓиевска Вероника, седум гола постигна Борјана Коцева, а пет погодоци беа дело на крилото Ива Ангеловска.
Остватените резултати во ова 11.коло во пионерската група-1 се следните:

* ЖРК Куманово -РК Делчево Вардар 11:14

 * РК КЛ 7 Лазаров – ЖРК Вардар 09:28

* РК Велкова 5 – РК Драчево 21:08

*РК Ѓорче Петров – РК Аеродром 08:18

ЖРК Металург – РК Алушовски 25:15

На табелата ние сме доминантни со максимални 33.бода, убедлив лидер и најголемиот фаворит за Ф-4. За останатата, втора „виза“ за собирот на најдобрите четири тима каде „лавиците“ ќе ја бранат круната конкурираат три екипи: Металург, Аеродром и Делчево Вардар, шансите на Велкова-5 за истата се само теоретски.

tabela

Во следното коло сме домаќини на ЖРК Куманово, распоредот за 12.коло во пионерската група-1 изгледа вака:

* РК Алушовски- РК Ѓорче Петров 

* РК Аеродром -РК Велкова 5

*РК Драчево- РК КЛ 7 Лазаров

*ЖРК Вардар- ЖРК Куманово 

*РК Делчево Вардар- ЖРК Металург