Monday ,25 May 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Преглед 9.коло! Металург и Куманово се 100%, Чаир и Вардар поразени во дерби средбите
Преглед 9.коло! Металург и Куманово се 100%, Чаир и Вардар поразени во дерби средбите

Преглед 9.коло! Металург и Куманово се 100%, Чаир и Вардар поразени во дерби средбите

Изминатите два дена се одигра вонредното 9.коло во женската сениорска ракометна конкуренција. Во ова коло двете водечки екипи Металург и Куманово дојдоа до важни победи во дерби дуелите со екипите зад нив. Сино-белите од Автокоманда го совладаа Чаир во гости, Куманово го совлада Вардар на домашен терен. Стружанка продолжи да напредува со врзаните победи па дојде веднаш на исто бодовно конто како Вардар и Чаир, но со дуел повеќе. Ова се постигнатите резултати:

По 9.коло на врвот се оделија двата тима кои досега ниту еднаш не дозволија да бидат поразени, Металург и Куманово кои имаат максимални 24.бода од 8.одиграни дуели. Вардар се најде во група со Чаир и Стружанка која влезе во ритам и дојде до 18.бода  како и нас и другиот скопски тим.