Home > ЖРК Вардар > Младинките на Вардар Јуниор подобри од Вардар, на стартот од сезоната во младинската лига

Вчера во С.Р.Ц. Кале се одигра првото коло во женската младинска ракометна лига, во кое се сретнаа екипите на Вардар и Вардар Јуниор. Вардар е предводен од тренерскиот тандем, Платон- Кузмановска, додека Вардар Јуниор го предводи Драгана Пецевска. Подобри на вчерашниот натпревар беа Вардар Јуниор, кои славеа со резултат 21:29.

Вардар Јуниор имаше добар старт на натпреварот кога успеа да поведе со 0:4, по што и Вардар го постигна првиот гол за намалување на резултатот на 1:4, но веднаш Јуниор врати со серија од три погодоци и веќе по осум минути игра имаше висока предност од 1:7. Сепак како течеше првото полувреме, избраничките на Платон заиграа подобро и вратија со серија од 3:0 за да намалат на 4:7, а во следните пет минути и да стигнат до само еден гол негатива (8:9). Следи нова серија од 0:4 за Вардар Јуниор кој повторно се одлепи на солидна предност од 8:13, за на полувреме Вардар да смали и да се замине со резултат 11:14.

Второто полувреме подобро го стартуваше Вардар, кој повторно се доближи на само еден гол негатива (15:16). Сепак секогаш кога Вардар ќе стигнеше, Јуниор правеше серија на погодоци, така беше и во овој случај кога постигнаа пет голови во серија и ја вратија највисоката предност од 15:21. Избраничките на Пецевска до финишот го задржаа водството кога имаа резултат 20:25 за со серија од 0:3 да стигнат до најубедливи 20:28. На крајот конечниот резултат гласеше 21:29.

Кај победникот се истакна Стефанија Ѓорѓиевска со 8 голови, додека кај поразениот исто толку голови постигна Марија Гоцевска.

Вардар: Бабунска, Ивановска,  Софковска, Таневска, Нелоска 1, Сандева, Коловска 3, Величковска 2,  Паланковска 2, Стојчева, Трајковска, Блажевска,  Цветковска 1, Костадиновска,  Гоцевска 8, Ангеловска 4.

Вардар јуниор: Трајкоска, Арсовска, Дамјановска 3, Изабел Гонзалес 1, Ѓорѓиевска 8, Донева, Петковска 4,  Грујовска, Софтовска 2, Насковска, Шатевска, Костовиќ 4, Миновска, Седлоска 4, Коларовска, Галевска 3.