Home > ЖРК Вардар > Успешна контрола за Жрк Вардар
Успешна контрола за Жрк Вардар

Изминативе три дена избраничките на Индира Кастратовиќ имаа можност да одиграат два контролни натпревари против Данската екипа Есбјерг. Овие мечеви беа последна увертира пред првиот четврт-финален натпревар во ЛШ против актуелниот европски првак, екипата на Ѓер. На овие тест- дуели Кастратовиќ и нејзиниот помошен тренер, Јан Питлик имаа можност да видат колку е подготвен тимот за искушението што им престои, испробувајќи различни тактички воигрувања. Од овие дуели радува ефикасниот и разновиден напад, каде и на двата мечеви постигнавме по 31 гол.

Првиот натпревар беше од затворен тип во С.Ц. Јане Сандански каде Вардар забележа убедлива победа со резултат 31:23. Во второто полувреме го скршивме отпорот на противникот. Одличната одбрана во тој дел беше пресудна за триумфот, на кој дозволивме да примиме само седум погодоци. Радичевиќ беше најефикасна постигнувајќи 7 гола. Ја следеа Алтхаус и Дембеле со по 5 голови.

На вториот дуел кој беше отворен за гледачите, повторно подобри беа црвено-црните. До победата повторно дојдоа со подобра игра во вториот дел, откако на полувреме се замина со нерешен резултат (13:13). Иако на почетокот имавме негатива од два гола, со добра игра и предводени од одличната Ина Суслина успеавме да го свртиме резултатот во наша корист и да издвојуваме нова победа. Конечниот резултат беше 31.26. Лекиќ беше најефикасна наша ракометарка со 6 гола. Пенезиќ и Дембеле постигнаа по 5.

На овие мечеви тренерскиот тандем им даде шанса за настап на сите ракометарки кои беа на располагање. Првиот 1/4 натпревар против Ѓер е закажан за 4-ти април во С.Ц. Јане Сандански.