Monday ,08 August 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > ЖРК Вардар го совлада Чаир на „контролката“ пред почетокот на лигата
ЖРК Вардар го совлада Чаир на „контролката“  пред почетокот на лигата

ЖРК Вардар го совлада Чаир на „контролката“ пред почетокот на лигата

ЖРК Вардар одигра „контролка“ со тимот на Чаир пред закажаниот почеток на сезоната во женската лига. Истата се игра во две групи, Вардар е во групата-Б. На мечот со чаирчанки ние бевме поуспешни и победивме со 30-26.

Девојките на Драгана Ристова имаа повеќе од играта во првиот дел, тие беа подобри од противникот и постојано беа на неколку чекори пред нив. Добрата игра во одбраната и нападот донесе одлична предост од пет гола за време на паузата, ние на одмор заминавме со резултат 19-14 во наша корист. Во вториот дел продолживме со исто темпо, ја одржувавме предноста пред ривалот од скопската населба Чаир. Победата дојде со резултат 30-26 на оваа контролка.

Кај нас по 8 гола имаа Ивона Трпевска и Михаела Стојановска, Бојана Коцева постигна 4 гола, Сара Миновска стрелаше 3 пати, по два гола имаа Марија Галевска и Бојана Диневска, три девојки по еднаш стрелаа: Ивана Џатевска, Ангела Костовиќ и Катерина Дамјаноска. 

Илиќ имаше на голот 7 одбрани, свое деби впиша за првиот тим Вероника Ѓорѓиевска со две интервенции.